0

Geçmişi hatırlamaktan daha acısı unutmak…

unutmakSelamun aleyküm. N’aptınız? Sıkılmaya devam mı? Yalnızlık da tıkırında gidiyor dimi? Evet evet, her şey sıradanlığında ilerlemeye devam ediyor. N’apalım ihtiyar, yaşam bizim onu da mı yaşamayacağız?

Final haftası gelip çatmış üzereyken ben yine işsizliğin her türlü dibine vurdum. Geziyorum, tozuyorum hem de umarsızca. 5 sayfa araştırma haberi yazacak, en az 20 fotoğraftan fotoğraf öyküsü oluşturacak, gazete incelemesi yapacak ve web sitesini tamamlayacak olan ben değilmişim gibi. Üstüne üstlük bir de 5 sınava çalışacak olan… Hayat bi’ garip dostum!

Her zaman yazacak bol malzemos konu buluyorum kendime ne yapıp ne edip. Bugün de sosyal ücraların birinde takılırken yine üzerinde replik yazılı bir fotoğraf yakaladım. Oradan yürüyeceğim. Konu sevmek, acı, unutmak falan olunca durmuyor tabiri caizse kalem bende.

Her gördüğümüz, her işittiğimiz bir nebze o olmuştur ya artık bizim için, şehrin her köşesinde O‘nlarca vardır ya hani. O kadar da kötü değil o durum. Nasıl diyeyim, hatıralar siliniyor elbet ama mecburi olarak silmeye çalışmak daha zor. Unutamazsın, çıldırırsın! Gözlerini unutsan saçı kalır hafızanda. Elbisesini hatırlamasan paltosu yer edinir gözlerinin önünde birden. Gülüşünü gökyüzüne çizemesen de kahkahası çınlar kulaklarında. Sesini aklından hiç çıkartamazsın…

Akıl odalarının kör zindanlarına kapatamıyorsun bağzı şeyleri. Tribündeki anlık gol sevinci gibi, şahlanıveriyor hiç anlamadan. Bütün heyecanıyla da sarıyor seni. Bırakmak ister misin hiç be kardeşim bu acıyı? Acısı bile bal misali, hep onu anmak istersin.

Fazla acı vereni de akıl odalarından başlayıp vücudunun her yanını saran o sarhoş edici ses yankılarının manası. Bir aşk deyişiyle, küfrü bile eş değer olabiliyor zat-ı şahanenin. O denli berrak çünkü o ses artık senin için. Ve belki de bir ilaç. Düşünsene, şuan kulaklarından başlayıp vücudunun her yerine yayılan, seni saran bir “aşk” uğultusu hissediyorsun. Tam kalbine dokunan bir çağırış belki bu. Ya da geçmiş zaman yarası. Önemli olan, hissedebiliyor musun?

P.s: Sevdiğin birinin “sesini unutmak” ne demek bilir misin?

Emir Doğan

Ege mezunu mektepli gazeteci ve buraların paşası. Yazıyorsam bir sebebi var, okuyorsun çünkü...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir