mutluluk-askMutluluk kavramı komplike bir şey. Mutlu olmak da aynı şekilde. Aslında kendi elimizde ama farkındalık da gerek biraz. Sen kendini şartlandırırsan mutlu olmamaya, istediğin fırsatını önüne serseler gram etkilenmezsin; bırak kendini mutlu etme çabalarını… Malumunuz İsviçreli bilim adamları her şeye bir şey diyorlar; bu konu hakkında ne demişlerdir bilmiyorum ama çikolatadır, adrenalindir, müziktir hep mutluluk kaynağıymış. Asıl mutluluk insanın kendisi arkadaş. Kendini sevmesi, mutlu etmek istemesi, değer vermesi. En basiti ise, başkalarının mutluluğuyla mutlu olması…

Ben bazen kendimi kendi çabalarımla mutlu edemiyorsam başkalarının mutluluğunu paylaşırım. Tabi onların mutluluğunu sömürürcesine değil, onları mutlu ederek kazandıkları mutluluğu paylaşarak, yaşayarak.

İlişkilerde de kavga, tartışmadan ziyade mutluluk esas olur ya; ayrılıklarda da öyle olsa çok tatlı olmaz mı? Ayrılıyorsun, iyi hatırla onu. Sadece yaşadıklarını “iyi” diye sıfatlandırarak hatırlama yani. Kişi olarak da iyi hatırla. Niye kavga ederek, tartışarak ya da kırarak, üzerek yolunu ayırıyorsun? Yeri gelir belki görüşürsün bile. Arkadaşın da olabilir, ne me lazım?

Bir şey biterken dahi mutluluk peşinde olmak güzel bir şey. Mutluluğun en basit formülü mutluluğu ortaya çıkartmak. Sade kendin için de değil bu. En kolayı yani.  Sevin, sevilin; mutlu olmaya bakın. Hayat yaşamaya değer lan!

P.s: Her ne kadar kızsam da, kırılsam da sana bir tek dileğim var; mutlu ol yeter be!

mutlu-ol-yeter-be