twitter-logoYeni bir haftaya girdik pazartesi ile. Pazartesi sendromu yaşamayan kesimdensinizdir umarım. Üniversiteye başladığımdan beri öyleyim ben, rahat marka bildiğin. Tatilin verdiği çok fazla olan boşluk hissiyatı yazı yazmaya sürüklüyor beni. Hep aklımda olan ama bir türlü aktaramadığım yazıyı yazmayı düşündüm. Twitter kullanım rehberini yani. İnsanlar artık facebook’tan çok twitter kullanır oldular, fakat onun hakkında bilmedikleri bazı şeyler var.

Detaylı olarak ve gerektiği kadar püf noktalarına değinerek görsellerle güçlendirilmiş şekilde sizlere bunları aktaracağım. Umarım bilmediğiniz bir şey vardır da sayemde öğrenmiş olursunuz. 🙂

Kavramlarla başlayarak detaylı bir rehber yapmaktan yanayım ben bu yazıyı. Bildiğiniz satırları hızlıca geçebilirsiniz.

Twitter: Üyeliğin zorunlu kılındığı, 140 karakter sınırlandırması olan mini-blog tarzında bir sosyal medya sitesidir. Jack ismini duyabilirsiniz, @jack twitter’ın kurucularındandır.

Tweet: Twitter’da takipçilerinize açık şekilde paylaştığınız, 140 karakterle sınırlı yazıdır.

Follower: Follower twitter’da sizi takip eden kişi demektir. Üyeler profilinizde bulunan Follow/Takip Et butonuna bastığı andan itibaren sizi takibe alırlar ve attığınız tweetleri anasayfalarında görürler.

Following: Türkçe olarak takip edilen demektir. Sizin twitter’da takip ettiğiniz kişileri gösterir. Takip ettiğiniz kişilerin tweetlerini ve aşağıda belirtilen istisnai durumdaki mentionlarını anasayfanızda görebilirsiniz.

followers-following

Timeline: Kelime karşılığı zaman tüneli olsa da twitter.com’daki anasayfanızdır. Takibe aldığınız kişilerin ve sizin attığınız tweetleri topluca gördüğünüz ekrandır.

DM: Direk Mesaj demektir. PM olarak da düşünülebilir. Sohbet tarzı, özel mesaj kısmıdır. Ancak online sohbet değildir. Yine 140 karakter sınırlandırması burada da geçerli.

Mention: Twitter üyelerinin birbirlerine kendilerini etiketleyerek gönderdikleri açık paylaşımlardır. 140 karakterlik yazınızın içerisine @emirdoan ibaresini nereye koyarsanız koyun, benim bağlantı sayfama düşecek ve twitter beni bu yazıdan haberdar edecek. İçerisinde @kullaniciadi şeklinde link olan her tweet mention’dır.

Mention ile ilgili birkaç püf nokta var.

mention-twitter

  1. Attığınız mention’ın başına, mention gönderilecek kişiyi yukarıdaki şekilde yazarsanız mention sadece sizin anasayfanızda ve mention gönderdiğiniz kişinin anasayfasında gözükür. Ayrıca sizin profilinizde de gözükür. Ekstra bir durum var ki; “@jack örnek tweet” şeklinde @emirdoan hesabımdan mention gönderdiğimde hem beni hem de @jack hesabını takip edenler mention’ı anasayfalarında görebilirler. Ortak takipçi olayı buna sebep oluyor.
  2. Eğer mention’ınız ortak takipçi ya da kişi fark etmeksizin herkesin anasayfasında gözüksün istiyorsanız @emirdoan olan hedef üyenin linkini mention’ın başına yazmamanız gerekmektedir. “Örnek mention @emirdoan” yazdığınız taktirde sizi takip eden herkes anasayfasında bu tweetinizi görecektir. Bunu bariz şekilde olmadan da yapabilirsiniz. Örneğin; “.@emirdoan Örnek mention” yaparsanız, profil linkinden önce koyulan nokta da karakter görevi gördüğü için mention yine sizi takip eden herkesin anasayfasında gözükecektir.

Retweet: Birinin yazdığı tweeti olduğu gibi paylaşmaya denir. Retweet yaptığınızda tweet olduğu gibi sizin profilinizde ve sizi takip edenlerin anasayfasında gözükür. Eğer tweetin atılma zamanı yeniyse, retweet ettiğiniz kişiyi takip edenler tweetin orjinalini anasayfalarında görecekleri için onlar sizin retweetinizi görmezler. Ancak eski zamanlı bir tweeti retweet ederseniz anasayfalarında aşağıdaki resimdeki gibi görebilirler.

retweet-twitter

Hashtag: Twitter’da tweetlerde yazılan etiketlerdir. #emir şeklinde yazdığınızda link olarak tweetinize yerleşir ve o linke tıklayanlar “#emir” ve “emir” kelimelerini barındıran tweetleri arama sayfasına giderler. Hashtagler genelde Twitter gündemine girmek için kolay yöntem olarak kullanılırlar. Eskiden Türkçe karakter kabul etmezken artık Türkçe karakterli hashtag yazılabilmektedir.

TT/Trend Topics: Twitter’ın gündemini oluşturur. Dünya başta olmak üzere ülkelere ve eyaletlere/şehirlere göre gündemleri görebilirsiniz. Gündemi oluşturan liste ise atılan tweetlerde en çok kullanılan kelimelerden ve hashtaglerden oluşur. #emirdoan hashtag’i yüzlerce tweetin içinde geçerse ve bu tweetler kısa sürede atılmış olursa -her üyenin Türkiye’de olacağı varsayıldığında- #emirdoan hashtag’i Türkiye gündemine yani TT’sine girmiş olur. Retweet yaparak ve aynı şekilde tweet atarak da TT listesinde kalmasına destek olunmaktadır.

Ayrıca bir kelimenin ya da kelime grubunun istemsizce de TT listesine girilmesi mümkün. Hashtag olmayan tweetlerde TT’ye giren kısım 2 kelime olarak alınır. Aşağıda gördüğünüz üzere 26 Ağustos, Meryem Uzerli, Miley Cyrus gibi. En alt sıradaki Miley Cyrus etiketi, dün gece gerçekleşen MTV Müzik Ödülleri’nde Miley Cyrus’un yaptığı seksi dansla ilgilidir. Binlerce kişi bu dansla ilgili içerik paylaşıp yorumlarını dile getirirken Miley Cyrus yazdıkları için çok fazla atılan tweetten dolayı TT listesine girmiştir.

trend-topic-twitter

Bugünlük rehberde anlatacağım temel bilgiler bu kadar. İlerleyen zamanlarda profil tasarımı, kullanılan uygulamalar ve diğer şeylerle ilgili de bilgileri barındıran kullanım rehberleri yazacağım.

Saygılarımla… :)