2

İnternet gazeteciliğine Google darbesi

google-boyali-logoBölümüm gereği ileride edineceğim mesleğin milenyum hali olan internet gazeteciliği uzun süredir yara içerisindeydi. Bunu anlamak için web ile az biraz alakadar olmak yeterli. Sıradan bir vatandaşın tam olarak ne olduğunu anlayamayacağı içerikler Türkiye’deki büyük haber sitelerinin birer hile hurda çabası olmuştu. Google’ın yakın zamanda uygulamaya soktuğu Google News algoritması bile bizim medya patronlarının ya da internet sitelerini yöneten müdürlerinin gözlerini doyuramamış olacak ki böyle çirkin işlere de kalkışmışlar. Ancak Google dün gece yarısı bu olaya dur demek amacıyla tokat etkisi yaratacak büyük bir darbe yaptı ve Hürriyet, Milliyet,  Habertürk, Star, Mynet, Bugün, Radikal, CNNTürk gibi öncü haber sitelerini banladı. Yani arama sonuçlarından çıkardı. Bu olaydan sonra bırakın herhangi bir kelimeyle arama sonuçlarında yer almalarını, internet adreslerini yazıp aratsanız dahi arama sonuçlarında yer almıyorlardı.

Anlayamadığım bir nokta da şu: Zaten Türkiye’nin lider internet sitelerine sahipler, Google aramalarında yeni algoritma sayesinde en üstte çıkıyorlar. Bu kadar çamura batmaya ne gerek vardı?

Google’da ne zaman bir maç, film ya da dizi ile ilgili bir arama yapsam ilk sıralarda Hürriyet, Milliyet, Mynet, Radikal gibi öncü haber siteleri çıkardı. Sayfaları ziyaret ettiğimde ise korkunç manzara ile karşılaşırdım. Editörler haber sitelerindeki ilgili yazıya maç saatini ve yayınlandığı kanalı yazmak yerine haber başlığı ve spot dahil tüm haber metnini anahtar kelimelerle doldururdu. Saçma sapan anahtar kelimeler ve etiketler ile adeta spam içerik basıyorlardı sayfalarca. Yalan yok, maçı ve saati veriyorlardı ama 20 satır anahtar kelime varsa en ortasında 1-2 satıra denk gelecek şekilde haberi veriyorlardı. Bu berbat habercilik anlayışı da benim gibi bu olaylara dikkatle bakan insanları üzüyordu elbet.

Sırf rekabet hırsı için yapılan bu spam içerikler –bana göre sahtekarlık– benim gibi amatör olarak blog ya da haber yazanları, gazetesi olmasa da sadece haber sitesi olan webmasterları çok zor duruma sokuyordu. Google’ın sunduğu Google News algoritması sayesinde zaten her aramada mutlaka üst sıralara çıkıyorlardı. En taze bilgileri sundukları için böyle bir ayrıcalıkları da mevcuttu. Fakat ürettikleri spam içerikler Google için de utanç kaynağı olmuş olmalı ki olaya böylesine büyük bir darbeyle el koydu. Google için kullanıcıları her zaman önemli bir yere sahip olmuştur. Bu sebeple de içeriklere verdiği önem de çok büyük. Spam içerikler sebebiyle de verilen bu ceza biraz da uyarı niteliğinde oldu. Çünkü cezanın verilmesinden yaklaşık 3-4 saat sonra tüm haber siteleri yasakları kaldırılarak tekrar arama sonuçlarına dahil edildi.

Google’ın uyguladığı yasaktan sonra yapılan bir aramada haber sitesinin adresi yazıldığı halde o adrese ait hiçbir sonuç Google’da çıkmıyor:

hurriyet-google-ban

Bu da bayram tatiliyle ilgili haber sitelerinin yaptığı spam içeriklere ait bir örnek:

haber-sitesi-spam-icerik

Emir Doğan

Ege mezunu mektepli gazeteci ve buraların paşası. Yazıyorsam bir sebebi var, okuyorsun çünkü...

2 Comments

 1. Merhaba Emir,
  Düşüncelerini paylaştığın için teşekkür ederim. Uçsuz bucaksız verilerin kol gezdiği bu internet dünyası için güzel bir yazı kaleme almışsın. Yazında bahsetmemişsin ama anlattığın olay tam olarak SEO’nun (Arama Motoru Optimizasyonu) kõtü niyetli olarak kullanılması.
  Son aylarda SEO’nun bu tarz yanlış ve haksız rekabete yol açacak şekilde kullanıldığına dair haberler fazlalaşmaya başladı. Sırf trafik alma uğruna gereksiz anahtar kelimeler insanların vaktini çalmakla yetinmiyor, yanlış bilgiye de erişimi sağlıyordu. Buna bir dur demenin gerektiğini düşünen Google’ın bu hareketi çok hoşuma gitti ve takdir ettim. Ders olması dileği ile. Teşekkürler.

  • Merhaba Yusuf,
   En sık başıma gelen ve en çok nefret ettiğim bir şeydi bu rekabet korsanlığı. Dediğin gibi SEO’nun kötü kullanımı sonucu oluşan bu tablo karşısında Google gözüm üzerinizde dedi 3-4 saatlik banlama işlemiyle.
   Teşekkür ederim yorumun için :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir