İkinci darbe paniği: Peak Games

Türk televizyonlarının reklam tarihine adını altın harflerle yazdıran bir reklam kampanyası oldu Peak Games‘in işi. Helal olsun dedirtti herkese. Ama bir yandan da ikinci darbe paniğini yaşattılar. Bu da akılda kalıcılığı tetikler tabi. Ama gözüme takılan bir negatif yön var tabi ki. Böyle bir reklamın sonucunda websitesine erişimin kapanması… Yani sunucu şişti, trafik yoğunluğu yaşandı ve siteye erişim mümkün olmadı. Mobilde patladı site resmen. Birkaç dakika sonra masa üstünde daha net görebildim her şeyi. Keşke bu yön ile de ilgili altyapı güçlendirilseydi… Ama olsun sağlam bir çalışma oldu. Tebrik etmek gerek…

Peak Games, Türkiye menşeili merkezi İstanbul’da bulunan bir yazılım-teknoloji şirketi. Yaptıkları mobil oyun ve uygulamalarla söylenene göre şu ana kadar dünya çapında 300 milyon kullanıcıya erişmişler. Toy Blast, Toon Blast gibi adını sıkça duyduğumuz oyunların oluşturucuları aslında. Geçtiğimiz yıllarda bazı oyunları Zynga Game’e sattılar. Okuduğum bir haberde anlaşma bedeli olarak 100 milyon $’lık nakit ödeme yazıyordu. Sağlam para.

Velhasıl, bi’ tık daha büyüyerek dünyaya daha da fazla açılmayı hedefleyen şirket, iş başvuruları için böyle bir reklam vermeyi tercih etmiş. Big Data’dan tasarımcıya, müşteri temsilcisinden insan kaynaklarına, yazılımcıdan birçok alana kadar iş ilanı yayınlamış internet sitesinde. En yakın sürede başarılı kişileri ekibe katıp daha da büyük iş yaparlar bu azimle.