0

The Wolf of Wall Street hakkında ilginç birkaç detay

the-wolf-of-wall-street-di-caprioMerhaba sayın dinleyen! Bugün ilginç bir konuyla karşındayım. Çok sevdiğim ve hayran kaldığım bir film olan The Wolf of Wall Street ile ilgili ufak anekdotlar paylaşacağım. Geçen günlerde yeni yaşını kutlayan Di Caprio abimiz bildiğiniz üzere hala Oscar’a uzanamadı. Hatırlatmak ne kadar acı olsa da… Bu yazıda bilseniz iyi olur diye düşünülen ama pek gözünüze çarpmayan ya da ruhunuzun bile duymadığı bazı detayları aktaracağım. Okuyunca şaşırıp hayranlığınızı bir tık daha arttırabilirsiniz. Şimdi, hazırsanız arkanıza yaslanın ve filmi tekrar yaşayın!

O adam var ya, Jordan Belfort’un ta kendisiydi!

‘Hangi adam lan?’ seslerinizi duyar gibiyim. Hani filmin şu en son sahnesi olan, kalem satmalı sahne var ya; oradaki sunucu. Hayat hikayesinden esinlenen Jordan Belfort, filmde başka bir karakterde ufak da olsa rol almış.

Aslında o pudra şekeri değil toz halindeki B Vitaminiymiş!

İllegal yaşamın dibine vuran Belfort ve Hill ikilisi neredeyse filmin her anında hüüp! diye çekiyorlar mereti. Ama çekim esnasında orada kullanılan madde ezilerek toz haline getirilmiş B Vitaminiymiş. Adamlar vitaminle de olsa iyi rol yapıyorlardı. Bilmesek inanırdık ha?

Doğaçlamanın dibine vurmak!

Di Caprio o yatıştırıcı aldığı sahnelerin çoğunda doğaçalama hareket etmiş. Bu sahnelerden en iyi örnek ise kafası iyiyken ayağıyla arabasının kapısını açtığı sahneymiş. Öte yandan bir başka detay da var. McConaughey diyeceğim fakat kim olduğunu anlayamayacaksınız. Di Caprio’nun Wall Street’te ilk işe başladığı kurumun patronu. Hatırlarsanız yemek sahnesinde hum! sesleri eşliğinde göğsüne vurup meditasyon yapıyordu. Meğersem o olay öyle değilmiş. Adam rolüne ısınırken bunu yapıyormuş. Sonra da doğaçlama bir şekilde filmin bir parçası olmuş. Ne hikaye ama…

Tam bir dejavu!

Her fırsatta gününü gün eden Jordan Belfort’u filmde gerçek manada yansıtabilmek büyük bir başarı. Bu da az çok sağlanmış zaten. En güzel örneği ise havuz partisi. Parti, gerçek Belfort’un kendi hayat hikayesinde düzenlediği havuz partisiyle tamamen birebir aynı tasarlanmış. İsterseniz 1991 yılındaki gerçek partinin videosuna da göz atabilirsiniz.

Hocasından birebir eğitim!

Filmin çoğu sahnesini ilaç etkisinde geçiren Di Caprio, oyunculuk becerilerinin yanı sıra danışmanların da desteğiyle sahnelerde rol almış. Fakat asıl destek, ilaçların gerçek etkisinin bir numaralı tanığı olan Jordan Belfort’un ta kendisi olmuş. Di Caprio, Belfort’un kişisel tavsiyeleri üzerine harika bir oyunculuk çıkarmış.

Sabaha kadar izlerim diyenlere!

Film süre olarak bana biraz uzun gelse de aslında daha fazlasını da izlemek isterdim. Tabi bunun gerçekleşme ihtimali biraz düşük olsa da gerçek şu; filmin orijinal hali tam olarak 2742 dakika sürmüş. Bu da 46 saate tekabül ediyor. Her sahnenin çekildiği ilk hal tabi kırpıla kırpıla 3 saate kadar düşmüş. O bile yetiyor tabi…

Film gerçekten etkisi altında bıraktı. Sanırım 3 kere falan izlemişimdir. Hazır her şey kafada canlanmışken, vizelerden nefes arası bulduğum an bir daha izlemek lazım filmi. Haydi selametle!

Yazı için FilmLoverss’ın yazısından esinlenilmiştir.

 

Emir Doğan

Ege mezunu mektepli gazeteci ve buraların paşası. Yazıyorsam bir sebebi var, okuyorsun çünkü...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir