0

Türkiye bu yıl Google’da neleri aradı?

2014-google-turkiye-aramalariYılbaşına kaldı tam 1 hafta. Geçen günlerde yazdığım Yeni yıl klişesi: 2014’den geriye kalanlar başlıklı yazımda 2014 yılında kaybettiğimiz değerli sanatçı ve ünlülerimizi ele almıştım. Aralarına yurt dışından isimleri de eklemiştim tabi. Bugün de 2014 yılında geride bıraktıklarımızdan birini, Google aramalarımızı kaleme almak istedim. 2014 yılı boyunca Türkiye’de yapılan aramalar, en çok aranan dizi/filmler, merak edilen ünlüler, araştırması yapılan olaylar neler onlara bir göz atalım.

Google arama motoru görevinden ziyade şirket politikası olarak da her türlü faaliyeti yürütüyor. Son zamanlarda internet şirketleri özel günlerde kullanıcıları için özel uygulamaları piyasaya sürüyor. Google da 2014 yılının bitişi şerefine Google Trends sayfasından bir video yayınladı. “2014 yılında trilyonlarca kez arama yaptık. Peki bu aramalar bizimle ilgili ne söylüyor?” başlığı ile paylaşılan videoda 2014 yılı boyunca tüm dünyanın yaptığı en popüler aramalar kolajlanmış. Ayrı olarak ülkenize özel açılan sayfada da ülkeniz içerisinde yıl boyunca yapılan popüler aramaları kategorize edilmiş şekilde bulabiliyorsunuz.

  • Dizi aramalarında başı Kiraz Mevsimi çekiyor. Ardından Güneşi Beklerken ve Kaçak Gelinler onu takip ediyor. En üst sırayı paylaşacağını düşündüğüm iki dizi ise beni yanılttı. Dördüncü sırayı Kardeş Payı alırken beşinciliği Medcezir elde etmiş.
  • Film aramalarında ise durum beklenilen bir halde. İzlenme olarak Türkiye’de rekor kırdığı için şüphesiz Google’da en üst sırada olması şaşırtmadı. Liste başını Recep İvedik 4 çekiyor. Onu Düğün Dernek, Eyvah Eyvah 3, Nymphomaniac ve Hükümet Kadın 2 takip ediyor.
  • Kişiler aramalarında bu yılın gündeminde olan en popüler kişiler yer almış. Sırasıyla Nejat İşler, Berkin Elvan, Ekmeleddin İhsanoğlu, İrem Derici ve Kenan Işık ilk beşi oluşturmuş.
  • Bin bilsen de bir bilene danış demişler. Biz de en çok mutfaktayken Google’a sormuşuz neyin nasıl yapıldığını. Nasıl Yapılır aramalarında liste başında baklava nasıl yapılır yer alıyor. Ardından squat, ombre, makaron ve kürdanın nasıl yapılacağı sorulmuş Google’a. Kürdanın hazırı varken yapmaya çalışmak da ilginçmiş…
  • Televizyon Programları kategorisi tam beklediğim gibi. En çok aranan program Arkadaşım Hoşgeldin olmuş. Onu -tabi ki evet- Bu Tarz Benim takip etmiş. Survivor 2014, Canım Kardeşim ve Güldür Güldür de listenin devamında gelen programlar olmuş.
  • Yemek Tarifi kategorisi nasıl yapılır kategorisinden bağımsız olmuş. Güzel bir ayrıştırma yapmışlar. En çok Mercimek Köftesi sorulmuş Google’a. Çıtırbörek ve Yalancı Baklava da arkasından gelmiş. Listenin devamını ise Helva ile Cordon Bleu oluşturuyor. Ne yemeğiyse artık, bilemedim…
  • 2014’e damgasını vuran gündem aramaları Yükselen Aramalar kategorisinde listelenmiş. Listenin başını gündemi epey meşgul eden seçim sonuçları almış. Ardından tüm dünyanın 4 yıldır beklediği dev organizasyon olan Dünya Kupası 2014 gelmiş. Maden faciası Soma, en sinir bozan oyun Flappy Bird ve son olaylar nedeniyle de Kobani listenin devam eden kısmında yer almış.
  • Şarkı listesinin başını Balıkesirli Çılgın Eşeklerin bi’ ara düşman bellediği, düğün danslarının vazgeçilmezi olan Kalbimin Tek Sahibine şarkısıyla İrem Derici almış. Onu Sıla Vaziyetler şarkısıyla takip etmiş. Listenin devamını ise Yalın’ın Yeniden, Hande Yener’in Naber ve Demet Akalın’ın Koltuk şarkıları oluşturmuş.

Google’ın dünya geneli için 2014 aramalarının yer aldığı videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Emir Doğan

Ege mezunu mektepli gazeteci ve buraların paşası. Yazıyorsam bir sebebi var, okuyorsun çünkü...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir