0

“Makbuzunu at, geleceğine artı kat!”

edayavuz-anilondul-selinturkolSelamun aleyküm ağalar! Şuraya tek kelam döşemeyi özlemişim hakikaten. Yazmadım, yazamadım; sebebi de bi’ o kadar ilginç… Boşluk! O kadar çok boş vaktim oldu ki, nasıl doldursam da bir şeylerle uğraşsam diye düşünmekten hiçbir şey yapamadım. Bu sabah uyanıp Fatih’i uğurladıktan sonra ikinci part uyku için moda girmişken blog geldi aklıma. Konu bile çizmiştim kafamda fakat uyku hali, unuttum. Ben de size başka bir şey anlatmak istedim. 3 fikirdaş: Eda, Anıl ve Selin.

Bu arkadaşlarımla aynı fakültedeyiz. Gizliden gizliye aynı bölümdeyiz bile diyebilirim. Zira Konuşan Kitaplar’dan dolayı herkes beni Halkla İlişkiler öğrencisi sanıyormuş. Oysa ki emirdoan anlı şanlı Gazetecilik neferi!

Konunun özüne dönecek olursam; Kredi Kayıt Bürosu her yıl “Hayal Edin Gerçekleştirelim” isimli bir proje yarışması düzenliyor. Gerçekleşip gerçekleşmemesi önemli olmayan hayallerini en iyi şekilde tasvir eden, kurallara uygun olarak projelendiren ve cillop gibi görselleri ekleyen herkes katılım sağlayabiliyor. Fotoğraftaki sırasıyla; Eda, Anıl ve Selin de “Makbuzunu at, geleceğine artı kat!” sloganıyla projelerine baş koymuşlar.

İzmir’in ulaşım ağı biliyorsunuz ki otobüs, metro, izban ve vapurdan dolayı hayli bol ve yoğun. Herkes Kent Kartlarını dolduruyor ki seyahat edebilsin. İşte bu noktada bu proje devreye giriyor. Her Kent Kart kullanıcısının bilgileri, kart dolum makinelerinin ya da gişelerinin yanında bulunan makbuz dönüştürme makinesinde kayıtlı kalacak. Yolcu dolum işleminden sonra makbuzunu çöpe değil de dönüşüm kutusuna atacak. Minnet amaçlı da ekranda “Çevreye gösterdiğiniz özen için teşekkür ederiz, geri dönüşüm tamamlandı” ibaresi yer alacak. Kullanıcılar makbuz attıkça Kent Kart bakiyelerine takviye yapılacak. Böylelikle makbuzlar ile kağıt geri dönüşümü sağlanmış olacak.

Aslında her yerde artık atık dönüştürme kutuları var ama biz millet olarak cihazın akıllısını ve bize yarar sağlayanını sevdiğimiz için, bu cihaz tam bize göre! Ödül sistemiyle de süreklilik kazanması amaçlanmış, çok iyi olmuş çok da güzel iyi olmuş. Her şey tamam ama şimdi sıra sizde! 24 Nisan’a kadar süresi olan bir sosyal medya oylaması var. Az çok demeyelim, boş geçmeyelim ey cemaat-i blog okuyucuları! Facebook’una gir bilgisayarından, bizim çocukların projesine bi’ oy ver! Seni yormayacağım, linki de verip direk oy vermen için tüm kolaylıkları sağlayacağım sayın dinleyen… :)

İnşallah böyle güzel projeler üretilir, üretildikçe çoğalır; öğrencilere daha da değer verilir.

Oylama için buraya tıkla!

Emir Doğan

Ege mezunu mektepli gazeteci ve buraların paşası. Yazıyorsam bir sebebi var, okuyorsun çünkü...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir