0

Burçlardan: “Balık”

balik-burcu-simgesiKişisel özellikleri burçlara bağlamamaya çalışsam da çoğu zaman cuk oturuyor. Düşünüyorum, acaba insanlar burçlarının özelliklerini okuduktan sonra mı o özelliklerde oluyor diye ama net bir sonuca varamıyorum tabi ki.

Neden burç meselesine girdim ben de anlamadım. Birkaç gündür facebook’ta Balık burcuna ait bir sayfayı takip ediyorum. Güzel şeyler yazıyor. Bir siteye ait, her burç için facebook sayfası açılmış. Başka burcun paylaşımlarını yapan bi’ arkadaşımdan görüp merak ettim. Harbi harbi yazıyorlar yani. Ahanda benim la bu dediğim anlar revaçta şu aralar. Burcumun özelliklerini biliyorum fakat bu sayfada daha çok karşı cinse ya da çevresindeki insanlara tavsiyeler bulunuyor. Özelliklerini anlatıyor ama hani bi’ yandanda bak böyle böyle bi’ değişik bu eleman, ayağını ona göre denk al diyor.

Balık burcundan başlamak istedim, diğer burçları yazar mıyım bilmem. Kendi burcumu anlatayım da ilgi görürse her burç için bir derleme yapmak isterim tabii.

Balık burcu diğer burçlara göre daha bi’ estetik ve doğa aşığı olarak tanımlanıyor. Toz pembe hayatı zaten anımsatıyor sizlere kişiliğini. Sanatçı ruhlu olarak da adlandırılıyor. Cömert, yalan dolanla işi olmayan ve her şeye tam bir güvenle inanan kişi oldukları belirtiliyor.

Başkalarına yardım etme arzuları oldukça fazla olduğu gibi bu yardımlarını dile getirmeyi de severler. Fakat bunların aksine minnet ve şükran beklemezler yaptıklarına karşılık olarak. Yaradılış olarak dürüst ve açık kalplidirler, gizlilikleri yoktur asla.

Ben duygusuna gram karışmamışlardır. Egoist olmadıkları için kendilerini önemli bir birey olarak görmek yerine önemsiz biri olarak görürler. Kural ve kanun adamlarıdır. Ayrıca dertleri biraz abartırlar…

Balık insanlarının tavırları ve hareketleri karşılarındaki insanları etkileyip büyüleyebilir. Psişik yetenekleri, gizemli özellikleri hayatlarında önemli yer tutar. Yapı olarak çok kolay sevebilen ve aşık olabilen bir burçtur. Otobüs aşkı sanırım tam balıklara göre.

Onun dış görünüşüne ve yaptıklarına iltifat ederseniz elbet karşılığını bulursunuz ve onun dikkatini çekersiniz. Bunun sonucunda da size oldukça fazla ilgi ve alaka gösterebileceği gibi aşırı sevgi ve sadakat de verecektir, emin olun. Doğru insanı bulana kadar pek çok aşk ilişkisi yaşarlar. Tabi ilişkilerinin sürekliliği onlara bağlıdır. Çünkü sevildiğini ve güvende olduğunu hissetmesi gerekir.

Gözü kara derler ya, sevdikleri kişi için tam da öyle balıklar. Tüm vaktini, emeğini ve çabasını onun uğruna harcayabilir, her şeyi yapabilirler. Reddedilme ve gözardı edilmek hiç mi hiç onlara göre değil… Sevdiği insan için her şeyi yapabildikleri gibi, sevdikleri insanın yaptığı her şeyi ve aldığı her kararı gönülden desteklerler. Romantik ve sevecen oldukları için de karşılarındakinin mutluluğu için elinden gelenin en fazlasını yaparlar.

Kısa kısa yorumlarsak da;

 • Balığın “yaparım” dediği şeylerin blöf olduğunu sanıyorsan, en büyük hatayı yapıyorsun. Balık blöf bilmez. Dediğini yapar, bilirsin.
 • Aşık olduğu insanı sahiplenme huyu o kadar güzel ki herkes buna imreniyor. Sevdiği insan inanılmaz şanslı, onu kaybetmemeli.
 • Bir balığa iliklerine kadar sevildiğini hissettirmelisin. Çünkü o buna değer.
 • Sıradan hareketlere aldanmaz balık. Onu gerçekten istiyorsan, ona farkını göstermelisin. Çünkü farklı olanı sever.
 • Romantik, tutkulu ve duygusaldır. Maddiyata pek önem vermez. Sakin kişilikli ve hayalleri ile yaşayan biridir.
 • Sevilmek var, bir balık tarafından sevilmek var. İkisi tamamen farklı şeyler. Söylenişi aynı ama etkisi farklı!
 • Nasıl tanıdıysan öyle sev bir balığı. Değiştirmeye çalışmadan, eleştirmeden, sorgulamadan; olduğu gibi. En kendi haliyle…
 • Sakın ‘ben’ci olmayın. Dik kafalıları asla sevmezler.
 • Bırak kendini bilmez bir iki insanın ettiği lafı, 7 cihanın padişahı ferman verse onu bile dinlemez bir balığın gönlü…
 • Hayalle gerçek arasıdır bir balık. Hayal kadar güzel, gerçek kadar kalıcı ve iz bırakan.
 • Sevdiği insanın sesi bile rahatlatır onu.
 • İlişkilerde dizginleri karşıdakine verir gibi görünse de, bir balık dizginleri hep kendi elinde tutar. Çaktırmadan sürer dolu dizgin.

Emir Doğan

Ege mezunu mektepli gazeteci ve buraların paşası. Yazıyorsam bir sebebi var, okuyorsun çünkü...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir